logo úvodní stránky
logo VÚMOP

HODNOCENÍ ZNEČIŠTĚNÍ PŮDY

Vítejte v internetové aplikaci HODNOCENÍ ZNEČIŠTĚNÍ PŮDY (SoilPAss = „Soil Pollution Assesment“) pro hodnocení hygienického stavu zemědělské půdy na Vámi zvolené lokalitě. Mapové výstupy zobrazené v této aplikaci jsou výsledkem inovativní kombinace maximálně možného rozsahu relevantních záznamů získaných k datu ukončení projektového řešení („BAD – best available data“) a jejich využití pro nalezení nejvhodnější řešení pro prostorovou predikci použitím nejnovějších poznatků v oblasti digitálního mapování půd (tj. „BAT – best available techniques“). Mapové podklady jsou v aplikaci zobrazovány tak, aby uživatel dostal maximálně objektivní i srozumitelnou informaci.

Systém SoilPAss

HODNOCENÍ ZNEČIŠTĚNÍ PŮDY (SoilPAss = „Soil Pollution Assesment“)

Hodnocení kontaminace půd má zásadní význam nejen pro ochranu půd, ale umožnuje i přenesenou ochranu dalších části krajiny i potravinového řetězce a lidského zdraví. Cílem této webové aplikace je poskytnout ucelený systém pro poskytování věrohodných informací o obsazích rizikových látek v zemědělské půdě jako podklad pro přiměřenou ochranu zemědělské půdy v návaznosti na existující legislativní rámec. Systém zahrnuje interaktivní mapovou aplikaci, která může sloužit nejen k identifikaci oblastí se zvýšenými obsahy, ale také oblastí nezatížených či s deficitem biogenních stopových prvků. Kromě toho zde najdete informace o aktuálních změnách, regulacích, nových poznatcích výzkumu či metodické návody nejen k použití aplikace ale obecně k hodnocení hygienické stavu půdy. Děkujeme za vaši návštěvu.

Výzkum byl podpořen projektem č. SS03010364 („Systém na podporu rozhodování při hodnocení kvality půdy z hlediska obsahu rizikových látek v zemědělských půdách České republiky“) financovaným se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva životního prostředí v programu Prostředí pro život."

logo TAČR Prostředí pro život

Autoři děkují Ministerstvu zemědělství za poskytnutí dat z dlouhodobého monitoringu a pracovníkům Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského za úsilí při pořízení i správě těchto dat.

Autoři také děkují Ministerstvu životního prostředí za poskytnutí resortních dat – vybrané záznamy Litogeochemické databáze, data z leteckého geofyzikálního průzkumu a záznamy z databáze Inventarizace úložných míst těžebních odpadů ČR. Autoři děkují České geologické službě za součinnost při poskytnutí těchto dat a pracovníkům ČGS za úsilí při pořízení i správě těchto dat.

Výsledný soubor map a webové rozhraní bylo certifikováno aplikačním garantem Ministerstvem životního prostředí, autoři děkuji za součinnost Odboru obecné ochrany krajiny při aplikaci poznatků výzkumu. V neposlední řadě děkujeme odborným recenzentům za cenné připomínky k aplikaci a mapovým výstupům.

Video návod k SoilPAss na YouTube.com

Aktuální informace a další materiály ke stažení

Návod na použití aplikace SoilPAss (návod na obsluhu):

Metodická příručka k využití nástroje SoilPAss (certifikovaná metodika): Popis předikčního intervalu

Obsahy rizikových prvků a rizikových látek v zemědělských půdách ČR (soubor map):